Kategorier
Okategoriserade

ILGA, ILGCN, TUPILAK: Queering Södertälje

Image: Copyright Art School of Human Rights. Image text: Mixed blessings; votive gifts of hermaphrodite priests standing in a circle with arms raised in the air in a ceremony receiving foreign guests from different landscapes in the entire world; Africa, Egypt, Assyria, Anatolia, Greece, Phoenicia (Libanon)…  Shrine at Soli in Cyprus devoted to natural divines and fertility and gods like Astarte, Zeus Ammon and Baal. Period  Around 650-500 BC. More then 2500 years old. Medelhavsmuseet, Stockholm.

Event: Lördag den 14 oktober 2017

ILGCN och TUPILAK
Hela programmet för de två dagarna som är kostnadsfria och alla är välkomna och organiseras av ILGA:s nätverk för kulturarbetare ILGCN. ILGA är den stora internationella hbt organisationen kan man säga pedagogiskt… Och ILGCN är dess kulturarbetarnätverk:
http://ilga.org/ilgcn-world-conference/

2nd Nordic Rainbow History & Art Month – Södertälje Konsthall En tvådagarsfestival med fokus på queer kultur, historia och mänskliga rättigheter. Musikuppträdanden, filmvisningar, samtal och paneldebatter, konstvernissage, performance och föreläsningar med både nationella och internationella gäster VAR: Hörsalen Lunagallerian & NOVA NÄR: fredag den 13/10 och lördag 14/10 HUR: 2nd Nordic Rainbow History & Art Month – Södertälje är gratis och öppet för alla. Det krävs ingen föranmälan.

Fredag 13/10
14:00 Visning Strange Love, Ajeeb av Natasha Mendonca, indisk transfilm
16:00 Anna Giertz ifrån Lesbisk makt, om lesbiska arkiv
17:00 Zafire Vrba – Alltså nu har jag suttit och kollat på dig hela kvällen och jag lyckas inte riktigt placera dig – Performance
17:30 Birthe Havmöller, om sitt projekt ”Feminine Moments – Queer Feminist Art Worldwide’ (www.femininemoments)”

Lördag 14/10
11:00 ”Rasbiologi i transvården idag – The Scientific Rascism in the Swedish transgender health care today versus the Human Rights and culture of the transgender people.
12:00 Professor Sue Sanders (Professor Emeritus Harvey Milk Institute), about her struggle for LGBTQ-issues from a personal perspective
13:00 Visning av Väninnor – berättelser från garderoben & samtal med filmare/regissör Cecilia Neant-Falk
15:00 VERNISSAGE
15:30 Performance av Alexey Knedlyakovsky, medlem i PUSSY RIOT
16:30 Film om situationen i Tjetjenien & Bill Schiller; Co-operation with Belarus/Eastern, Bears
17:00 Jan Hammarlund
17:30 Weed
18:00 Anders Ödvall sjunger brasilianska sånger – Tribute till Renato Russos ”Strani amori”

Välkommen! Hoppas du kommer till Konsthallen!