Om konstskolan

Konstskolan om de Mänskliga Rättigheterna
Box 24099, 10450 Stockholm, Telefon och e-post: Kontakta Oss

In English: Art School of Human Rights

Välkommen! Konstskolan om De Mänskliga Rättigheterna är en plattform för skapa ett oberoende ramverk för etik som använder estetiska processer för konst, kultur, samhällsutveckling, miljö och mänskliga rättigheter. Vi önskar dig även välkommen till våra konstkurser och ta del av våra nyheter.

En konstkola för alla – nybörjare och konstnärlig grundutbildning
Konstskolan om de Mänskliga Rättigheter grundades i Stockholm den 18 April 2016. Ambitionen är att erbjuda konstkurser och mediekurser. Kurser på olika nivåer;  nybörjare, konstnärlig grundutbildning, förberedande för högre studier och mediekurser för professionella.

Det är världens första konstskola som har de Mänskliga Rättigheterna som profil och del av namnet. Fokus är att skapa en skola där mänskliga rättigheter är en självklar och naturlig del av skolan på riktigt i verkligheten. En konstskola där alla är välkomna. Läs gärna mera om de Mänskliga Rättigheterna: FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna.

Grundare, konstnär och lärare är jag som heter A.A.A. Sjöfelt:
Du kan läsa min konstnärliga bio och mitt Artist’s Statement här